27 Bieg Niepodległości

medla

Wracałam wieczorem metrem do domu i w głowie układałam już sobie, co będzie zawierał wpis na temat 27 Biegu Niepodległości. Atmosfera była wspaniała! Liczba uśmiechów- niewyobrażalna, pozdrowień od obcych i przypadkowych ludzi- nie do zliczenia, a jak wspomnę, że udało mi się wreszcie poznać na żywo po etapie znajomości on-line kolejną SM-ową biegaczkę to można pomyśleć, że lepiej być nie mogło. I to jest prawda!

Za to mogło być gorzej.. i kiedy siedzę teraz wieczorem przy kubku herbaty, o tym właśnie zdecydowałam się napisać. Bo kiedy wracam metrem usłyszałam podczas przystanku na stacji „Politechnika” okrzyki „Polska cała tylko biała”. I nie chodzi wcale o nadchodzącą zimę i nadzieję na obfite opady śniegu. Zrobiło mi się smutno, bo w pamięci cały czas miałam widok obcokrajowców, którzy z orłem na piersi biegli aleją Jana Pawła i uczestniczyli w obchodach jednego z najważniejszych świąt państwowych. Blog nie jest polityczne, więc przemilczę kwestię dostania się do Parlamentu  przedstawicieli ruchu narodowego i ogólnego, bardzo zgubnego w moim mniemaniu, szerzenia się haseł nacjonalistycznych w wielu krajach Europy.

Ale nie o tym miało być ;) Rzecz w tym, że ja nigdy nie zgodzę się na takie myślenie („Polska dla Polaków”, „Polska cała tylko biała”), bo ono prowadzi do nieuchronnych podziałów na lepszych i gorszych, miło i niemile widzianych. To z kolei każe mi przypomnieć sobie, że jestem niepełnosprawną kobietą- jednostką, która jeszcze jakiś czas temu nie miałaby racji bytu. Bo kobieta, gorsza część społeczeństwa, która musiała walczyć o swoje prawo do głosowania i pobierania nauki na wyższych uczelniach. Bo niepełnosprawna, a tacy kiedyś nie mieli prawa żyć. Znając historię tych dwóch grup społecznych, do których należę, nigdy nie zgodzę się na tworzenie nowych podziałów i wykluczeń. Może silni fizycznie biali mężczyźni nie wiedzą czym jest życie na marginesie społeczeństwa, życie na gorszym poziomie niż inni tylko z powodu urodzenia. Skoro uważasz, że ten człowiek miał mniej szczęścia, bo urodził się czarny czy żółty, wesprzyj go, zamiast jeszcze bardziej utrudniać mu życie! Albo zauważ, że to normalny człowiek. Tak jak kiedyś za gorszą część społeczeństwa uważane były kobiet, tak dziś za takich postrzega się obcokrajowców. Tak jak kobiety i niepełnosprawni odzyskali pełnię praw i szacunek, niech tak samo stanie się z przybyszami z innych krajów czy kontynentów.

A na koniec jak zwykle fotosesja z biegu <3

jaz dziewczynamirodzice

z Mama

56434a06d9dce_o,size,933x0,q,70,h,37b2b6

flaga

Podziel się z innymi
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>