Czy nowe technologie mogę wspierać osoby z niepełnosprawnościami?

AUG15-0624-OPINION-GUESTVIEW-PANCHAL

Kiedy osoba na wózku chce wziąć udział w spotkaniu czy konferencji zawsze pojawia się pytanie czy sala, w której ona ma się odbyć jest dostosowana dla osób z taką niepełnosprawnością i czy bez problemu będzie można tam dojechać autobusem czy tramwajem niskopodłogowym. Nawet jeżeli organizator zapewnia o pełnym dostosowaniu przestrzeni, często pojawia się nieprzewidziane kłopoty jak za wąskie drzwi czy nie w pełno dostosowana toaleta. Dla osób nie poruszających się w pełni samodzielnie to duży problem, kiedy muszą prosić ciągle o pomoc. Z tego powodu często rezygnują z wyjść, spędzając w domu więcej czasu niż osoba samodzielnie poruszająca się, przez co nie uczestniczą w pełni w życiu społecznym i są wykluczane. Czemu nie wyjść naprzeciw takim problemom i nie wykorzystać nowoczesnych technologii dla ułatwienia im kontaktu ze światem i innymi osobami?

Myśl o tym, jak pomocne mogą okazać się wynalazki współczesnej technologii dla osób z niepełnosprawnościami, naszła mnie po spotkaniu w Barcelonie. Pisałam o nim wcześniej. Było to sponsorowane przez firmę Novartis spotkanie osób chorych na stwardnienie rozsiane z wielu krajów, w tym blogerów. Już fakt, że osoby z SM pojawiają się w sieci i dzielą swoimi doświadczeniami, sprawia że więcej osób może dowiedzieć się o tym problemie, a sami chorzy mogą tworzyć internetowe społeczności i wspierać się nawzajem. To byłoby trudne do zrealizowania w świecie rzeczywistym. Ten wirtualny pomógł też nie raz mi, kiedy przytłoczona wieloma problemami ze zdrowiem otrzymywałam wielu ciepłych słów od osób, które poznałam dzięki blogowi.

Jeszcze dalej w wykorzystaniu nowoczesnych mediów chcę pójść właśnie firma Novartis. Proponują internetowe spotkanie ze specjalistami w różny sposób związanymi z SM. Spotkanie to ma się odbyć za pośrednictwem kanału YouTube dzięki czemu każdy, kto ma dostęp do sieci będzie mógł wziąć w nim udział nie martwiąc się o problemy architektoniczne czy dojazd. Uważam, że to świetny pomysł i być może inspiracja dla innych organizacji, które także borykają się z pytaniami i problemami jak ich działalność uczynić bardziej przystępną dla osób nie poruszających się samodzielnie lub mieszkających daleko. Spotkanie odbędzie pod hasłem My Mind, My Body, My Say i zostało opatrzone hasztagiem #DisruptingMS. Dokładny termin podam kiedy będzie już znamy. Najprawdopodobniej będzie to druga połowa lutego.

Czy Wy macie jakieś doświadczenia z uczestnictwem w webinariach, telekonferencjach albo własnie takich spotkaniach za pośrednictwem kanałów na You Tubie i portalach społecznościowych? Fundacja Neuropozytywni od jakiegoś czasu urządza właśnie takie spotkanie z osobami chorymi na SM, które mają ciekawe pasje i o nich opowiadają. Może ktoś brał w nich udział i chciałaby podzielić się swoimi wrażeniami albo ma uwagi? Myślę, że internet to narzędzie, które w dużym powodzeniem może zostać wykorzystane w komunikacji z osobami z rożnymi niepełnosprawnościami otwierając dla nich świat i sprawiając, że będzie on im bliższy i bardziej przystępny. Czy Wy też tak sądzicie?

Tym optymistycznym akcentem chciałam zakończyć ten rok na blogu. Mam nadzieję, że Wasz 2015 także kończy się z uśmiechem na twarzy i nadzieję, że 2016 będzie jeszcze lepszy. Tego Wam życzę! :)

new-years-day-979154_960_720

Podziel się z innymi
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>