Samsung Irena Run- piękno w każdym wymiarze

FB_IMG_1435515533715

Kiedy stanęłam na starcie wokół mnie było różowo i pięknie. Blisko 3 tysiące kobiet pobiegło wczoraj w Samsung Irena Run. Każda zaopatrzona w koszulkę w wiadomym już kolorze, z uśmiechem na twarzy, w towarzystwie przyjaciółek, koleżanek. Było kobieco i niesamowicie radośnie! Panie pokazały, że jest w nich niesamowita siła i piękno!!!

Najpiękniejsze w tej imprezie były emocje. Umówiłam się na wspólny bieg z Zabieganną Anią i dziewczynami, z którymi startowałam podczas Biegu Ursynowa- Basia, Marta, Kasia, jesteście bombo energetyczną! Ale nie o samym bieganiu chciałam dziś napisać. Bo czas miałam przeciętny (32 min), pogoda dopisała, obyło się bez przygód na trasie. No, może poza podbiegiem. On był długą i nie kończącą się przygodą, o której wolałabym zapomnieć, ale nogi niestety pamiętają ją do dziś ;)

Najpiękniejszym obrazem tej niedzieli była grupa kobiet na wózkach, które wystartowały w grupie 3 tysięcy biegaczek. Tak samo piękne, kolorowe, roześmiane. Pokazały, że świat z nieco niższej perspektywy może być tak samo aktywny i radosny. Oczywiście, w innych imprezach biegowych też biorą udział osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Ale tak jak na Orlen Warsaw Marathon, są klasyfikowani w innej kategorii, startują godzinę przed innymi zawodnika. Na Samsung Irena Run te dziewczyny pokazały, że nie trzeba tworzyć dla nich oddzielnych kategorii, nie trzeba traktować ich specjalnie. Są takimi samymi kobietami jak inne- pięknymi, zadbanymi, z pomalowanymi na czerwono paznokciami i błyszczykiem na ustach. Kiedy patrzyłam na nie przypomniała mi się historia jednej z uczestniczek panele dyskusyjnego podczas konferencji „Kobiecość  a niepełnosprawność” w Lublinie.

Joanna Pąk jest niepełnosprawną poetką, która wiersze pisze lewą stopą. Jej ciało może nie wygląda jak to z bilbordów znanej marki odzieżowej, porusza się na wózku i nie wpisuje w kanony współczesnej kobiecości, która jest tak okrutna wobec kobiet z niepełnosprawnościami czy pluz-size. W jednym jednak na pewno nie różni się od wszystkich kobiet na Ziemi. Lubi buty na obcasie. Ktoś mógłby zapytać po co kobiecie na wózku szpilki? Czemu nie założy wygodnych trampek? A czemu my malujemy się? To też nie ma sensu. Wieczorem trzeba zmyć, rano znowu nałożyć. W niczym nie pomaga, trzeba poprawiać i nie można nawet leniwie potrzeć oczu, bo się rozmaże. Czemu nosimy obcasy, chociaż tylko niszczą kręgosłup i przyprawiają o ból stopy? Z tego samego powodu co Joasia i z tego samego, dla którego dziewczyny podczas Irena Run pojawiły się w pełnym makijażu, mimo, że to bieg – każda z nas chce czuć się kobieca. I nie ma tu znaczenia z jakiej perspektywy obserwujemy świat. Jak głosi napis na medalu, który otrzymałam wczoraj po przebiegnięciu 5 kilometrów: „Piękno w każdym wymiarze”.

IMG_3739

Wracając do biegania. Może nie wybiegałam życiówki, byłam w swojej kategorii wiekowej 322, ale dla mnie to nie ma większego znaczenia. W bieganiu liczą się dwie rzeczy: ludzie, których dzięki uprawianiu sportu poznaje i satysfakcja, że robię coś dobrego dla siebie i swojego zdrowia. Ale ludzie przede wszystkim ;)

Biegaczki na wózkach utwierdziły mnie w przekonaniu, że choroba nie musi niweczyć wszystkich naszych planów. Nawet jeżeli (tfu, tfu) choroba sprawi, że usiądę na wózek, będę mogła dalej biegać! Dziękuję im ogromnie za obecność i wiarę, jaką swoja obecnością dają innym, w tym mi :)

 

IMG_3503 IMG_3541   IMG_3547IMG_3588IMG_3561IMG_3531IMG_3611IMG_3616IMG_3654IMG_3671IMG_3719IMG_3727

Podziel się z innymi
 •  
 •  
 •  

2 komentarze “Samsung Irena Run- piękno w każdym wymiarze”

 1. Basia pisze:

  Milena.. piękny opis, piękna strona i piękne MY <3 Ps. widziałam że gdzieś Cię widziałam, idę zanurkować w Runnersy.. Buziakuje i do mega szybkiego!!

  Basia

  1. withasmile.pl pisze:

   W czerwcowym ;) ale miałam jeszcze brązowe włose. Masz racje, piękne my kobiety! Buziaki :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>