Witam serdecznie Drogi Czytelniku!

IMG_6129

Witam serdecznie na moim blogu!

Nazywam się Milena Trojanowska, mam 24 lata. Od ośmiu lat choruję na stwardnienie rozsiane. „With a Smile- biegam z uSMiechem” to projekt, którego głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej osób chorych na stwardnienie rozsiane.
Chciałabym, aby nie tylko oni sami, ale też ludzie nie chorujący przestali utożsamiać chorobę z trwałym kalectwem i zobaczyli jej innej, ale równie prawdziwe oblicze. Moim celem jest też zachęcenie smowców do bezpiecznego uprawiania sportów, nie rezygnowania ze swoich pasji i celów. Dlatego 26 kwietnia 2015 roku pobiegnę w Orlen Warsaw Maratonie!

Projekt „With a SMile” chciałabym skierować do możliwie szerokiego grona odbiorców. Zależy mi po pierwsze na dotarciu z tym przesłaniem do osób chorych. Sama kilka lat temu usłyszałam, że nie powinnam biegać i nie zaleca się mi kontynuowanie uprawiania jakichkolwiek sportów, które powodują zmęczenie. Dziś po okiem rehabilitanta przygotowuję się do biegu w maratonie. Chcę pokazać innym, że można! Trzeba jednak robić to odpowiedzialnie i pod okiem fachowców, którzy powinni wspierać chęć osób chorych do podtrzymywania aktywności fizycznej po diagnozie. Do drugie, chcę pokazać nieco inne oblicze tej choroby. Niestety SM często kojarzone jest z osobami na wózkach inwalidzkich, nie mogącymi normalnie funkcjonować. Chociaż wiedza na ten temat wśród społeczeństwa stale rośnie – w 2012 roku tylko 45 % osób uważało, że w tym schorzeniem można normalnie żyć, w 2013 było ich już blisko 70%- uważam, że nie zaszkodzi o tym przypomnieć ;)

Bieg w maratonie jest w obecnej chwili moim celem i punktem, do którego dążę. Nie chciałabym jednak, aby na tym jednym wydarzeniu projekt ten się zakończył! Chcę, aby w takiej lub innej formie projekt był rozwijany po kwietniu 2015 roku ;)

Na blogu znajdziesz relacje z moich treningów, porady i opinie specjalistów w zakresie uprawiania sportów przez osoby z SM i ciekawe historie innych chorych sportowców :)

Więcej informacji na mój temat możesz znaleźć w zakładce „O mnie”. Zachęcam też do komentowania, zadawania pytań lub kontakt mailowego w każdej sprawie :) adres mailowy znajduje się w zakładce „Kontakt”.
Zapraszam do częstych odwiedzin i polecania bloga innym :)

Życzę miłej lektury.
Milena

Podziel się z innymi
 •  
 •  
 •  

6 komentarzy “Witam serdecznie Drogi Czytelniku!”

 1. JukkaSarasti pisze:

  Fajnie, że zwracasz uwagę na to, że po diagnozie sport TAK, ALE… po okiem rehabilitanta. Bo jednak zarówno zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, jak i kontynuowanie tej bardziej ekstremalnej, bez informowania trenera o chorobie „bo mi zabroni ćwiczyć” może być jednako fatalne w skutkach.

  Tak, dopiero teraz zaczęłam czytać ten blog od początku. Jest na tyle młody, że dam radę w całości ogarnąć :-)

 2. Monika pisze:

  Kochana, cała nasza czwóreczka trzyma mocno kciuki za Twój sukces!!! Będziemy na pewno śledzić Twoje poczynania, całuski! M,S, P i Ł :)

 3. turadek ;) pisze:

  Milena, w życiu bym nie powiedziała, że jesteś chora, jakkolwiek infantylnie i głupio to nie zabrzmi. Podziw i pełen za szacunek za Twój ciągły uśmiech, dobry nastrój i nastawienie do życi! Masz od dzisiaj we mnie wielkiego kibica, pozdrawiam, Marta Turadek.

  1. withasmile.pl pisze:

   Dzięki Turadku! Bo właśnie o tym chciałabym, żeby ten blog był. O uśmiechaniu się! :)
   Trzymaj kciuki i przyjdź 26 kwietnia pokibicować ;)

 4. withasmile.pl pisze:

  Dziękuję! I też Kasiu, też mam taką nadzieję! Bo im więcej osób chorych poznaję, tym większe rodzi się we mnie przekonanie, że to błędny obraz.
  Niedługo pojawią się na blogu historię innych osób zmagających się z SM. Mam nadzieję, że pomogą one właśnie odczarować ten stereotyp!

 5. Katarzyna pisze:

  Mileno cieszę się, że odważyłaś się założyć taki blog i mówić o tym wszystkim głośno.
  Życzę powodzenia:)
  Faktycznie jest takie przekonanie w społeczeństwie, że SM to choroba kojarzona z kalectwem i niemożnością uprawiania sportu. Przede wszystkim z bezsilnością. Mam nadzieję, że jako socjolog przełamiesz negatywne stereotypy:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>