Diagnostyka niedokrwistości

Diagnostyka niedokrwistości ma na celu ocenę funkcjonowania układu krwiotwórczego przez wykrycie niedoboru żelaza. Podczas anemii dochodzi do spadku hemoglobiny,  której zadaniem jest transport tlenu do tkanek. Wyróżniamy kilka typów anemii:

  • anemia pokrwotoczna, która występuje po utracie krwi w wyniku jakiegoś urazu, krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych
  • anemia syderopeniczna, czyli z niedoboru żelaza, może występować u kobiet, które mają zbyt obfite miesiączki lub z powodu złego wchłaniania tego pierwiastka
  • anemia megaloblastyczna występuje z powodu braku witaminy B12 i kwasu foliowego
  • anemia chorób przewlekłych, która występuje łącznie z jakimiś chorobami i procesami zapalnymi, które występują w organizmie. Wtedy na przykład szpik kostny nie pracuje tak jak powinien, a choroba wyniszcza organizm. Na szczęście ten rodzaj anemii występuje bardzo rzadko u osób z niedokrwistością i to nie ona jest powodem niskiego żelaza.

Wskazania do wykonania badania

Jeśli czujemy się źle, namy bladą skórę i wypadaj nam włosy, a do tego często mamy złe samopoczucie i uczucie znużenia i kołatanie serca jak najszybciej powinniśmy wykonać diagnostykę niedokrwistości.

Przebieg badania

Krew do badania pobierana jest z żyły. Powinniśmy przyjść na czczo, a dzień wcześniej spożywać lekkie posiłki, unikać stresu i wysiłku fizycznego.

Aby przebadać się dokładnie należy wykonać badania, takie jak morfologia krwi, kwas foliowy, ferrytyna, witamina B12 i żelazo. To między innymi te badania dadzą nam obraz co dzieje się w naszym organizmie i czy jesteśmy narażeni na anemię lub mamy problem już z niedoborem żelaza i niedokrwistością.

Leave a comment