Kamień nazębny- jak powstaje i jak się go pozbyć?

Kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Powinniśmy go regularnie usuwać i skrupulatnie przestrzegać higieny jamy ustnej, aby zapobiec jego nadmiernemu tworzeniu się, ponieważ może on prowadzić do groźnych chorób przyzębia. Dentyści alarmują, że pacjenci z zalegającym kamieniem nazębnym są o wiele bardziej narażeni na próchnicę oraz paradontozę.

Nie istnieje w pełni skuteczna i bezpieczna domowa metoda usuwania kamienia nazębnego. We własnym zakresie możemy jedynie działać profilaktycznie, aby mu zapobiec lub znacznie go ograniczyć. Każdy z nas powinien raz na 6 miesięcy poddawać się kontroli stomatologicznej połączonej z higienizacją jamy ustnej w postaci profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz osadu. Dzięki temu nasze zęby i dziąsła będą zdrowe, a uśmiech piękny. Dowiedz się, jak pozbyć się kamienia nazębnego.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Kamień nazębny to zwapniała płytka bakteryjna i resztki pokarmu. Zwykle ma on kolor żółty lub brunatny i najczęściej zbiera się w przestrzeniach międzyzębowych oraz po wewnętrznej stronie zębów. W zależności od jego umiejscowienia mówimy o kamieniu zębowym nad lub poddziąsłowym.
Główną przyczyną tworzenia się kamienia nazębnego jest niestety niedokładna higiena jamy ustnej. Zęby myjemy niedostatecznie często i zbyt krótko oraz niezbyt dokładnie. Nadal stosunkowo niewielu z nas używa regularnie nitki do zębów i płukanek do jamy ustnej.
Nieusuwany w całości osad nazębny z czasem twardnieje i przekształca się w kamień. Jego powstawaniu sprzyja również dieta bogata w cukry, alkohol, kawę, czarną herbatę i palenie papierosów.

Profilaktyka kamienia nazębnego

W profilaktyce kamienia niezwykle ważnej jest prawidłowe mycie zębów. Usunięcie jak największej ilości płytki nazębnej ma tutaj kluczowe znaczenie. Dlatego dentyści zalecają elektryczne szczoteczki do zębów, które usuwają znacznie więcej płytki nazębnej niż te manualne. Oprócz tradycyjnej elektrycznej szczoteczki świetnym wyborem jest również soniczna szczoteczka do zębów. Także ona pomoże doczyścić zęby znacznie lepiej niż zwykła szczoteczka.
Zęby powinniśmy myć co najmniej dwa razy dziennie przez 2-3 minuty. Ponadto po każdym posiłku trzeba dokładnie przepłukać jamę ustną czystą wodą.
Nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej to również niezbędne elementy prawidłowej higieny jamy ustnej. Nić pomoże dokładniej oczyścić przestrzenie międzyzębowe, a płyn usunie resztki bakterii i zabezpieczy zęby przed działaniem kawasów.

Usuwanie kamienia nazębnego

Domowe metody usuwania kamienia nazębnego takie jak mycie zębów sodą oczyszczoną, czy płukania jamy ustnej sokiem z cytryny lub octem jabłkowym, nie tylko są nieskuteczne, ale w dodatku mogą prowadzić do uszkodzeń szkliwa oraz nadwrażliwości zębów.
Jedynym bezpiecznym i przynoszącym efekty sposobem na kamień nazębny jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym.
Skaling, czy zabieg usuwania kamienia nazębnego może być wykonany mechanicznie, ultradźwiękowo, chemicznie lub laserowo. W praktyce najczęściej stosuje się skaling ultradźwiękowy.

Oprócz skalingu, powinniśmy również regularnie wykonywać piaskowanie zębów, co pozwoli na bardzo dokładne oczyszczenie ich z wszelkich osadów na przykład po herbacie lub kawie. Wskazana jest również fluoryzacja, która wzmocni szkliwo i ochroni zęby przed próchnicą.
Po zabiegach skalingu oraz piaskowania zaleca się intensywnie barwiącej żywności, oraz napojów jak na przykład buraki, wiśnie, maliny, wino, kawa, czy herbata.

Dbajmy o zdrowie naszej jamy ustnej, ponieważ przekłada się ono realnie na zdrowie całego organizmu. Badania dowodzą, że zły stan zębów i dziąseł odbija się negatywnie na zdrowiu układu pokarmowego, układu krążenia oraz odporności.

Leave a comment