Farbowanie włosów w domu jest niezwykle wygodne – pozwala zarówno zaoszczędzić czas, jak i pieniądze. Czy jednak taka koloryzacja jest bezpieczna, i co więcej, czy pozwala uzyskać spodziewane efekty?
Jaka farba?
Współcześnie oferowane produkty do domowego farbowania włosów są wysokiej jakości, dlatego coraz częściej wiele kobiet decyduje się na własnoręcznie wykonaną koloryzację. Jedynym „ryzykiem” mogą być alergeny zawarte w mieszankach farb, ale to dotyczy także koloryzacji wykonywanej w salonach fryzjerskich.
Dlatego też istotne jest wykonanie próby uczuleniowej, poniżej linii włosów na szyi lub w zgięciu łokcia, zgodnie z rekomendacją producenta, zawartą na opakowaniu i / lub dołączonej ulotce. Należy również przestrzegać zalecanego czasu trzymania farby na włosach, bowiem dłuższe farbowanie i tak nie wpłynie na ostateczny efekt, natomiast może zniszczyć strukturę włosa.
Wybierając farbę w drogerii należy skoncentrować się na dobraniu odpowiedniego produktu do kondycji naszych włosów, a także na efekcie, który chcemy osiągnąć. Wszystkie farby możemy podzielić na trzy grupy:
• koloryzacja nietrwała – to produkty jednokomponentowe, po których użyciu efekt utrzymuje się do 5 – 8 myć. Są doskonałym wyborem dla tych osób, które nie zdecydowały się jeszcze na trwały kolor, mają ochotę wypróbować nowy odcień lub struktura ich włosów jest bardzo delikatna. W składzie tych produktów nie ma substancji utleniających, zaś ich pH jest zbliżone do naturalnego dla włosa. Barwniki osiadają jedynie na powierzchni włosów, poprawiając ich kondycję.
• koloryzacja półtrwała –to produkty koloryzujące, po użyciu których efekt utrzymuje się do 24-28 myć. Farby te zawierają pigmenty, które powstają płytko w strukturze włosa, tuż pod osłonką, dlatego z każdym myciem się wypłukują. Polecane są szczególnie osobom z włosami zniszczonymi, obciążonymi częstymi zabiegami chemicznymi lub wysoką temperaturą.
• koloryzacja trwała – kosmetyk najbardziej ingeruje w strukturę włosa i daje najtrwalsze efekty. Taka koloryzacja jest bezpieczna dla włosów, szczególnie jeśli są one w dobrej kondycji. Przy trwałych farbach należy przestrzegać jednak odstępów pomiędzy kolejnym farbowaniem (minimum 4 tygodnie). Osoby z siwymi włosami powinny natomiast sięgnąć po produkty przeznaczone do właśnie takich włosów – na opakowaniu jest to wyraźnie zaznaczone. To istotne, bowiem siwe włosy nie mają własnych pigmentów i produkty do ich koloryzacji zawierają specjalnie dobrane mieszanki barwników.
Jak farbować?
Szukając farby dla siebie przede wszystkim powinniśmy określić swój aktualny kolor, a następnie ten, który chcemy osiągnąć – warto przy tym korzystać ze ściągawek kolorystycznych na opakowaniach. W sytuacji, kiedy naszym celem jest uzyskanie efektu ciemniejszych włosów musimy pamiętać, że barwniki z farby sumują się z naszym naturalnym odcieniem. Trudniejsze niż przyciemnianie jest rozjaśnianie włosów, znacznie bardziej ingeruje ono również w strukturę włosów. Dlatego warto wykonywać ten zabieg w dwóch etapach, dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko wysuszenia włosa, jego łamliwości, czyli nieodwracalnego uszkodzenia struktury włosów.
Pamiętajmy również, by wyeliminować ryzyko podrażnienia skóry głowy podczas koloryzacji – w tym celu należy nakładać farbę na nieumyte włosy, bowiem naturalny łój stanowi dobrą warstwę chroniącą skórę przed oddziaływaniem składników produktu do koloryzacji. Linię włosów przy twarzy można zabezpieczyć wazeliną. Przed spłukaniem farby warto natomiast spienić nałożoną na głowę mieszankę niewielką ilością wody i masować skórę przez 1-2 minuty, po czym bardzo obficie spłukać.
Samą koloryzację należy natomiast przeprowadzić w miarę sprawnie, używając farby zaraz po wymieszaniu poszczególnych składników, bowiem reakcja po zetknięciu się cząsteczek barwnika z utleniaczem zachodzi błyskawicznie. Jeśli zatem nie nałożysz farby w ciągu 5–10 minut, farba może nie zadziałać odpowiednio.
Ostatnim etapem koloryzacji, mającym na celu przywrócenie odpowiedniego pH i uszczelnienie osłonki włosa, jest użycie odżywki do włosów. Użyj tej dołączonej do farmy lub specjalnego preparatu do użytku przy włosach farbowanych. Pigmenty obecne we włosach są bowiem bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, szczególnie słońca, dlatego należy wybierać szampony i odżywki odpowiednie do włosów po koloryzacji, zawierające filtry UV, chroniące kolor przed szkodliwym działaniem promieniowania, przedłużające blask i intensywną barwę.