ALAT, czyli aminotransferaza alaninowa, jest enzymem niezbędnym do właściwego funkcjonowania komórek. Występuje w organizmie w wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach oraz sercu. Badanie ALAT najczęściej wykonuje się jako kompleksowe badanie w diagnostyce wątroby, badanie enzymów wątrobowych:
- ALAT,
- AsspAT,
- GGTP.
Wskazania do wykonania badania poziomu ALAT we krwi
Wskazaniami do badania stężenia ALAT we krwi jest szeroka diagnostyka wątroby, zwłaszcza podejrzenia chorób wątroby np. zapaleniu czy toksycznym uszkodzeniu wątroby. Ponadto badanie ALAT wykonuje się w następujących objawach:
- wzdęcia i bóle brzucha,
- skurcze mięśni,
- świąd skórny,
- otyłość.
Badanie poziomu ALAT może zostać zlecone przez lekarza ginekologa u kobie, przyjmujących antykoncepcję hormonalną.
Jak się przygotować do badania poziomu ALAT we krwi?
Badanie wykonuje się na czczo. W dzień poprzedzający badanie warto ograniczyć ilości przyjmowanego alkoholu oraz spożycie tłustych potraw, gdyż te posiłki mogą zafałszować wyniki badania.
Osoby przyjmujące leki, zwłaszcza: oksacyliny, salicylany, erytromycyny, oraz kobiety w ciąży powinny zgłosić ten fakt przed badaniem.
Jak przebiega badanie poziomu ALAT we krwi?
Badanie poziomu ALAT wykonywane jest poprzez pobranie niewielkiej ilości krwi z żyły w zgięciu łokciowym, a następnie przekazanie próbki krwi do laboratorium.
Normy ALAT we krwi
Norma ALAT u dorosłego człowieka z uwzględnieniem różnych jednostek, w jakich podaje się wyniki to:
- U/l: 5-40,
- nmol/l: 85-680.