Nie zawsze przywiązujemy należytą wagę do tego, w jaki sposób się odżywiamy. Aż w końcu jakieś wydarzenie lub jakaś osoba zwrócą nam uwagę na to, że nasza dieta rzutuje na całe nasze życie- na nasze zdrowie, samopoczucie i na nasz wygląd. Chcąc jednak wprowadzić zmiany bardzo często zaczynamy od radykalnych posunięć z dnia na dzień wywracając do góry nogami wszystkie nasze nawyki, przyzwyczajenia i potrawy, które przecież lubimy.
Niestety, jeszcze częściej okazuje się, że trudno jest nam wytrwać na naszej „nowej” diecie, a jakiekolwiek odstępstwa od niej powodują u nas poczucie winy. Taki sposób postępowania w konsekwencji szybko prowadzi do wielu rozczarowań, braku motywacji do kolejnych prób czy nawet do poważniejszych zaburzeń odżywiania. Jeśli więc zmieniać dotychczasową dietę- najlepiej zrobić to z głową. Wobec tego, jak wybrać odpowiednią dietę, czym się kierować i na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Wybieraj racjonalnie, postaw na ewolucję a nie na rewolucję
Jednym z najlepszych i najczęściej polecanych rozwiązań jest stopniowe zmienianie naszych nawyków żywieniowych. Poprzez fakt, że robimy to powoli, ale konsekwentnie, dajemy sobie czas na to, aby nasz organizm się zaadaptował i przyzwyczaił do zmian. Wytwarzamy nowy nawyk, który będzie „zdrowszy” i który pozostanie z nami na dłużej. Oznacza to, że nie musimy od razu przechodzić na dietę, która będzie dla nas prawdziwą rewolucją. Możemy zacząć od takich zmian jak chociażby:
- Możemy przestać słodzić kawę czy herbatę cukrem. Napoje słodzone ograniczamy do minimum na rzecz wody niegazowanej, której wypijamy przynajmniej 2 litry dziennie.
- Staramy się każdego dnia zjeść przynajmniej jedną porcję warzyw.
- Mając ochotę na słodycze staramy się poszukać zdrowszych ich zamienników- produktów, które będą również słodkie. Przykładem mogą być owoce lub też bakalie.
- Staramy się zjadać ostatni posiłek najpóźniej 3 godziny przed pójściem spać.
Co w sytuacji, kiedy faktycznie musimy przeprowadzić prawdziwą rewolucję żywieniową?
Tak się zdarza chociażby w momencie, kiedy zaczniemy mieć jakieś problemy zdrowotne, nietolerancje pokarmowe czy alergie, a co za tym idzie- musimy zmienić bardzo wiele w naszym jadłospisie. Jak wybrać odpowiednią dietę w takiej sytuacji? Wówczas najrozsądniej jest udać się do dietetyka, można umówić się na pierwszą konsultację za pośrednictwem strony https://projektzdrowie.info/ w sieci gabinetów dietetycznych Projekt Zdrowie. Wówczas to dietetyk ułoży dla nas jadłospis, który będzie zbieżny z naszymi celami, będzie dobry dla naszego zdrowia, ale też będzie dopasowany do naszego stylu życia.
Dobrze jest mieć taką świadomość, że nie każda dieta, która jest modna albo która pomogła schudnąć sąsiadce i pani ze sklepu będzie idealna dla nas samych. Dobrym przykładem jest dieta ketogeniczna, która jest niesamowicie popularna, ale też która jest dietą nieodpowiednią dla bardzo wielu osób. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać sposób żywienia indywidualnie do konkretnej osoby mając wiedzę o jej stanie zdrowia, celach, preferencjach, nawykach żywieniowych. I tutaj właśnie kluczowa jest rola dietetyka. Już pierwsza wizyta u dietetyka jest wyrazem troski o własne zdrowie, a pozostając pod opieką specjalisty zwiększamy swoje szanse na sukces.