Tabletki przeczyszczające na odchudzanie – czy warto je stosować?

Tabletki przeczyszczające na odchudzanie cieszą się ogromną popularnością, ponieważ według wielu walczących z nadwagą osób pomagają w szybkim chudnięciu. Rzeczywiście, czasami warto po nie sięgnąć, jednak czy stosowanie ich przez dłuższy okres czasu przyniesie oczekiwane korzyści?

Na początek odchudzania

Osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami bardzo często walczą także z zaparciami. Niestety, dieta, w której nie ma zbyt dużo błonnika powoduje, że jelita nie pracują tak, jak powinny. To zaś przyczynia się do zalegania mas kałowych, które powodują uczucie ciężkości i pęcznienie brzucha. Stanowią one swego rodzaju korek, który zapycha jelita. Nawet, jeśli wprowadzimy do diety duże ilości warzyw i owoców, to w przypadku zalegających mas kałowych uzyskamy efekt taki, jak gdybyśmy potrząsali zakręconą butelką wody gazowanej. Gaz nie ulotni się, dopóki korek nie zostanie odkręcony. To samo dzieje się w naszych jelitach – dopóki nie usuniemy zalegających mas, nie mamy szans na to, aby walczyć z uczuciem ciężkości i dodatkowymi kilogramami. Tabletki przeczyszczające mogą więc pomóc dokładnie oczyścić jelita, dzięki czemu spożywanie zdrowych, urozmaiconych posiłków zacznie przynosić oczekiwane rezultaty. 

Pod kontrolą lekarza

Jeżeli chcemy rozpocząć walkę z dodatkowymi kilogramami, to możemy poczynić pierwsze kroki właśnie z pomocą tabletek przeczyszczających. Jest to doskonały sposób na to, aby przygotować jelita do odchudzania. Niemniej jednak tabletki przeczyszczające powinnyśmy zastosować raz, ewentualnie dwa razy, jeśli czujemy, że „coś” jeszcze w jelitach zalega. Osoby zmagające się z uporczywymi zaparciami mogą zdecydować się na kurację za pomocą tabletek przeczyszczających, jednak należy to robić tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza. Samodzielne stosowanie tego rodzaju medykamentów przez dłuższy czas może skończyć się naprawdę źle, a co więcej nie przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i efektywnego odchudzania.

Niezdrowa utrata kilogramów

Niektórzy chwalą się, że tabletki przeczyszczające pozwoliły im schudnąć kilka kilogramów w krótkim czasie. Niemniej jednak ta metoda odchudzania nie jest polecana przez lekarzy ani dietetyków. Dlaczego? Ponieważ tabletki przeczyszczające zwyczajnie rozleniwiają jelita. Możemy je oczywiście stosować objawowo, czyli w momencie, gdy borykamy się z zaparciami. Powinniśmy jednak prowadzić zdrowy tryb życia, oparty na odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej, co stanowi swoistą profilaktykę zaparć. Stosowanie przez dłuższy okres tabletek przeczyszczających sprawia, że wpadamy w błędne koło – rozleniwione jelita przestają pracować, gdyż czekają na to, aż środek leczniczy wykona całą pracę za nie. Finalnie możemy doprowadzić nawet do martwicy jelit, czyli stanu, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu.

Jak schudnąć?

Skuteczne odchudzanie z pewnością nie może opierać się na tabletkach przeczyszczających. Tego rodzaju „dieta” jest bardzo niezdrowa i nieodpowiedzialna. Jeśli chcemy stosować preparaty wspomagające odchudzanie, to wybierajmy takie, które przyspieszają spalanie tłuszczów lub hamują apetyt. Nie powodują one zmian w organizmie, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Niezbędna jest oczywiście zdrowa, zróżnicowana dieta oraz codzienna aktywność fizyczna. Bez tego trudno nam będzie osiągnąć spodziewane efekty. Ważny jest również czas – skuteczne odchudzanie nie ma na celu szybkiej utraty kilogramów, lecz daje możliwość utrzymania długotrwałych efektów, na czym najbardziej powinno nam zależeć. 

Leave a comment