Jak działa giełda kryptowalut bez weryfikacji?

Zarejestrowanie konta na giełdzie kryptowalutowej coraz częściej wiąże się z dodatkowymi formalnościami i zabiera nam sporo czasu. Fani technologii blockchain twierdzą, że jest to naruszenie głównych idei wirtualnego pieniądza, który miał być dyskretną i anonimową alternatywą dla walut fiducjarnych. Giełda kryptowalut bez weryfikacji stara się podtrzymać powyższą ideę, co wiąże się niestety z pewnymi ograniczeniami.

W świecie finansów istnieje masa ograniczeń, które zobowiązują instytucje i firmy działające na tym polu do przestrzegania procedur weryfikacji. Międzynarodowe instytucje finansowe obawiają się kryptowalut. Z tego powodu na firmy z tej branży nakładane są różnego rodzaju restrykcje mające utrudnić im świadczenie usług. Jedną z nich jest obowiązek weryfikacji swoich klientów, który nie był konieczny gdy kryptowaluty były mniej popularne.

KYC w świecie giełd kryptowalutowych

KYC czyli procedura Know Your Customer to zbiór wymogów, które muszą spełniać platformy świadczące usługi finansowe w sieci. W dużej mierze ma to uniemożliwić nielegalny obrót brudnymi pieniędzmi. Procedura wymaga od giełdy kryptowalutowej dokładnego zweryfikowania tożsamości swoich klientów. Musimy podać szczegółowe dane osobowe, a następnie potwierdzić je poprzez nadesłanie skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości. Musimy również dokonać weryfikacji miejsca zamieszkania poprzez nadesłanie dokumentu z widocznymi danymi osobowymi i adresem. Przykładem może być dowolny wyciąg z rachunku bankowego.

Niektóre giełdy kryptowalutowe idą o krok dalej i sprawdzają, czy użytkownik rejestrujący konto rzeczywiście jest posiadaczem nadesłanego skanu dokumentu tożsamości. Wymagane jest selfie, czyli zdjęcie, na którym jesteśmy widoczni wraz z dokumentem. Dopiero wówczas nasze konto zostaje zweryfikowane, a my możemy rozpocząć handel kryptowalutami.

Gełda kryptowalut bez weryfikacji

Niektóre giełdy kryptowalutowe starają się przeciwstawić obecnym przepisom. Pozwalają na rejestrację bez podawania danych osobowych. Do otworzenia konta wystarczy email. Dzięki temu, giełda bez weryfikacji stara się działać w zgodzie z zachowaniem idei dyskrecji oraz anonimowości. Istnieją jednak poważne wady braku procedur prawnych. Przede wszystkim, takie giełdy w świetle prawa obowiązującego w wielu krajach są po prostu nielegalne.

Co więcej, na takich giełdach nie skorzystamy z tradycyjnych walut FIAT. Jeśli dysponujemy już kryptowalutami, będziemy mogli swobodnie rozpocząć handel. Jeśli musimy dokonać pierwszego zakupu z użyciem tradycyjnych metod płatności, giełda kryptowalut bez weryfikacji nie da nam takiej możliwości. Jest to największa wada tego typu platform. Użytkownik musi dysponować własnym portfelem z zakupionymi walutami wirtualnymi.

Leave a comment