Regenerujący zabieg parafinowy na dłonie – jak go wykonać w warunkach domowych?

Parafina ciekła określana także olejem parafinowym to bezbarwny oraz bezzapachowy produkt destylacji ropy naftowej. Wykazuje działanie silnie natłuszczające, dlatego na szeroką skalę wykorzystuje się ją w kosmetyce. Ciepła parafina nałożona na skórę, tworzy na niej warstwę, dzięki której nie dochodzi do utraty wilgoci ze skóry. Ponadto, płynna parafina na dłoniach długo utrzymuje ciepło, co sprawia, że cenne składniki odżywcze znacznie lepiej wchłaniają się przez otwarte pory skóry. Sprawdź, jak wykonać regenerującą maskę parafinową w domu.

Właściwości parafiny

Ciepła i płynna parafina ma wiele właściwości, takich jak:
– zmiękcza oraz wygładza naskórek,
– działa rozluźniająco na mięśnie,
– rozszerza naczynia krwionośne,
– sprawia, że skóra jest bardziej jędrna i elastyczna,
– regeneruje skórę,
– nawilża skórę,
– przyczynia się do poprawy stanu paznokci i skórek,
– redukuje niewielkie przebarwienia.

Zabieg parafinowy w warunkach domowych

Do wykonania zabiegu parafinowego w domu będziemy potrzebowali kilku składników, mianowicie:
– parafinę, którą można kupić w aptece oraz drogerii,
– garnek, w którym podgrzejemy parafinę,
– gruby ręcznik,
– koc,
– jednorazowe rękawiczki ochronne,
– krem do rąk,
– nie jest to konieczne, ale można również zaopatrzyć się w ampułki witaminowe, np. z witaminą E.

Przed przystąpieniem do zabiegu parafinowego należy wykonać peeling dłoni. Następnie rozpuszczamy parafinę i przelewamy ją do miski opłukanej uprzednio zimną wodą (uważaj jednak, by się nie poparzyć – temperatura topnienia parafiny to 45 – 50 stopni Celsjusza). Musimy poczekać, aż górna warstwa parafiny zacznie się ścinać. Kiedy na parafinie utworzy się kożuch, możemy wkładać do niej ręce, które przed zanurzeniem w parafinie, smarujemy grubą warstwą kremu i ampułką odżywczą. Po włożeniu rąk do parafiny, musimy poczekać, aż ta zastygnie, tą czynność wykonujemy kilkakrotnie. Następnie zakładamy rękawice i zawijamy ręce w ręcznik, po czym wkładamy je pod koc. Czekamy około 30 minut, po tym czasie wyjmujemy ręce z ciepła i zdejmujemy rękawiczki razem z parafiną. Warto po wykonaniu zabiegu, nie myć przez około 3 – 4 godziny rąk, po to, by wszystkie składniki odżywcze odpowiednio się wchłonęły.

Zabieg parafinowy można wykonywać raz w tygodniu, jeżeli nasza skóra jest mocno przesuszona. Jeżeli zaobserwujemy, że kondycja skóry naszych rąk poprawiła się, możemy kłaść maskę parafinową raz, ewentualnie dwa razy w miesiącu.

Zabieg parafinowy – przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą korzystać z właściwości parafiny. U osób, które mają grzybicę skóry lub paznokci, egzemę na skórze, osteoporozę, czy są uczulone na parafinę, nie wolno wykonywać zabiegu z użyciem parafiny.

Leave a comment