Transport zagraniczny – na co zwrócić uwagę?

Transport drogowy to nie tylko usługi krajowe, ale także dostarczanie towarów do innych państw, czasem oddalonych o nawet kilka tysięcy kilometrów. O czym należy pamiętać organizując przewóz ładunku poza granice Polski?

Znajomość języka i lokalnych przepisów

W wielu miejscach do sprawnej komunikacji w zupełności wystarczy znajomość angielskiego, niemniej zawsze dużym atutem jest umiejętność porozumienia się z miejscowymi pracownikami w ich rodzimym języku. Duże firmy transportowe często zapewniają obsługę klienta również w tych mniej popularnych językach, dzięki czemu usługa realizowana jest znacznie sprawniej.

Oprócz języka przyda się także znajomość realiów lokalnego rynku. Przewoźnik specjalizujący się w konkretnych kierunkach, jak chociażby https://ekspo-trans.pl/chorwacja/, ma dobre rozeznanie w przepisach danego kraju, wie jak szybko uporać się z formalnościami, ma szeroką sieć kontaktów, co przydaje się podczas kryzysowych sytuacji i przez cały czas zapewnia kontakt między kierowcami a spedytorem.

Obowiązkowe certyfikaty

Firma transportowa realizująca zagraniczne zlecenia musi posiadać wszystkie wymagane przepisami certyfikaty oraz mieć wykupione ubezpieczenie. W przypadku transportu do krajów spoza Unii Europejskiej trzeba sprawdzić, czy przewoźnik nie musi mieć jeszcze dodatkowych uprawnień i dokumentów. To samo dotyczy także przewozu ładunków niebezpiecznych i wymagających zezwolenia.

Warunki geograficzne

Ukształtowanie terenu oraz warunki atmosferyczne też mają wpływ na tempo oraz jakość usługi transportowej. Podróż na północ Europy oznacza niższe temperatury i większe ilości opadów, co dla niedoświadczonego kierowcy będzie sporym wyzwaniem, więc sprawdzi się oferta firmy znającej te tereny, jak na przykład https://ekspo-trans.pl/finlandia/. Podobnie jest w odwrotnym kierunku – Bałkany to w większości krajobraz górzysty i dużo krętych dróg, które ciężko jest pokonać w krótkim czasie, jeśli kierowca nie zna dobrze tej trasy.

Jaki towar jest przewożony?

Niezbędne jest także określenie, jaki typ transportu będzie odpowiedni. Czy do transportu wystarczy zwykła ciężarówka, czy potrzebna jest chłodnia albo pojazd przystosowany do towarów ADR? Jaka jest wielkość ładunku? Czy towar wymaga specjalistycznego zabezpieczenia? Nie wszyscy przewoźnicy dysponują zróżnicowaną flotą, więc warto się upewnić, że wybrany przewoźnik zagwarantuje idealny środek transportu dla powierzonych mu towarów.

Leave a comment