Zdrowa dieta: fistaszki

Fistaszki, czyli popularne orzechy ziemne, mogą stać się cennym składnikiem naszej diety. Powodów, dla których warto po nie sięgać, jest wiele. Są one rewelacyjnym źródłem białka, witaminy B3 (niacyny) oraz błonnika oraz minerałów, takich jak potas. Nie brak w nich również cennych dla zdrowia substancji, dzięki którym możemy się skuteczniej chronić przed wolnymi rodnikami. Co każdy z nas może zyskać w chwili, gdy włączy te orzechy do swej diety?

Fistaszki są rewelacyjnym źródłem białka. Ta smaczna przekąska, będąca w istocie rośliną strączkową, dominuje nad innymi orzechami właśnie ogromną ilością białka. Nic dziwnego, że zajmują one ważne miejsce w menu wegetarian, choć nie tylko oni odczują wiele korzyści związanych z włączeniem fistaszków do menu. W orzechach tych znajduje się arginina, dzięki której szybciej rozwijają się nasze mięśnie.

Efekt? Orzechy ziemne zajmują ważne miejsce w diecie sportowców i kulturystów, którym właśnie na przyroście masy mięśniowej najbardziej zależy.

Zdrowa dieta, w której taka przekąska będzie się pojawiała dość często, zmniejszy też ryzyko pojawienia się takich chorób, jak miażdżyca czy choroba wieńcowa. Orzeszki ziemne są też jednym z naszych cenniejszych sojuszników w walce z tak podstępnym wrogiem, jakim jest zły cholesterol. Ważnym składnikiem jest też znajdujący się w fistaszkach potas, który wspiera nasze serce i zapewnia nam ochronę przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Dzięki fistaszkom można tez utrzymać odpowiedni poziom stężenia cukru we krwi, a tym samym zapobiegać rozwojowi insulinoodporności i cukrzycy typu 2.

Do przekąskę taką warto sięgać również ze względu na stres. Dzięki sporej ilości niacyny, orzechy te są w stanie skutecznie koić nerwy oraz łagodzić napięcie nerwowe – częstą przypadłość, która może doprowadzić nas do wielu problemów ze zdrowiem. Dodatkowo fistaszki mają rewelacyjny wpływ na pracę naszego mózgu, stają się zatem cennym dodatkiem dla tych osób, dla których dobra pamięć i umiejętność koncentrowania się sprawami niezwykle ważnymi.

Leave a comment