Dieta IF w odchudzaniu i sporcie

IF to jeden z popularniejszych w ostatnim czasie modeli żywienia. Można spotkać się z nim w kręgach zarówno osób odchudzających się, jak i sportowców.

Jego zwolennicy przekonują bowiem, że dieta tego rodzaju pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów tłuszczu, ale również wpływa korzystnie na regenerację i budowę mięśni.

Czym jest IF?

IF to angielski skrót od intermittent fasting, czyli przerywanego postu. IF jest modelem żywienia, ale trudno nazwać go dietą samą w sobie.

Polega ona bowiem nie tyle na jedzeniu określonych produktów spożywczych, a na ścisłym przestrzeganiu pory jedzenia. Wyróżnia się wiele strategii IF.

Niektóre z nich są mniej, a niektóre bardziej obciążające organizm pod względem psychicznym czy też fizycznym. Główne zasady pozostają jednak te same. W ciągu doby wyróżnia się okres postu i krótszy okres (lub okresy) jedzenia.

Najczęściej stosowaną techniką jest model 16/8. Polega on na całkowitej rezygnacji z jedzenia przez 16h i jedzeniu dowolnych, wybranych przez siebie posiłków w ciągu 8h.

IF w odchudzaniu

Istnieje wiele doniesień, mówiących o tym, że IF to świetny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów.

Czy jest to prawda, że Intermittent Fasting odchudza? Podstawową i najważniejszą zasadą podczas odchudzania jest deficyt kaloryczny.

Utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego (czyli jedzenie mniejszej ilości kalorii niż wynosi zapotrzebowanie naszego organizmu) jest absolutnie fundamentalne i stanowi jedyny sposób na pozbycie się niechcianego balastu.

Deficyt kaloryczny można z powodzeniem osiągnąć stosując tradycyjną dietę i dostosowując kaloryczność posiłków do potrzeb organizmu.

Faktem jednak jest, że IF może wspomóc nas w sferze psychicznej odchudzania. Dla wielu łatwiejsze może być utrzymanie odpowiedniego deficytu zwyczajnie skracając czas, w którym jedzenie jest „dozwolone”.

Może to stanowić motywację, która po pewnym czasie przerodzi się w przyzwyczajenie i nawyk prowadzący do osiągnięcia wymarzonego celu.

Zalety diety IF:

  • Spala tłuszcz
  • Przyspiesza metabolizm
  • Poprawia system immunologiczny
  • Poprawia nawyki żywieniowe

IF w sporcie

O ile w odchudzaniu IF może przynieść korzystne efekty, o tyle u osób regularnie trenujących pozytywny skutek całego przedsięwzięcia jest znacznie bardziej wątpliwy. Nie oznacza to jednak, że trenując nie możesz stosować IF.

Ponownie, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niestety jednak przy ograniczeniu jedzenia przez 16h lub więcej wykonywanie regularnych i efektywnych treningów może być znacznie utrudnione.

Prawdopodobnie szybko okaże się, że zwyczajnie brakuje nam „paliwa” do ćwiczeń.

Jeśli jednak uznamy, że IF jest dla nas optymalne i odpowiednie, koniecznie pamiętajmy, że trening należy wykonać po solidnym posiłku, czyli w okresie „godzin dozwolonych”.

Również po ćwiczeniach należy zjeść odpowiednio skomponowane danie (bogate w białko), by zapobiec procesom katabolizmu mięśniowego.

Leave a comment