Jak pozbyć się zrogowaciałego naskórka na piętach?

Na stopach spoczywa cały ciężar naszego ciała. Stopa składa się z 26 kości, które połączone są więzadłami i stawami umożliwiającymi sprawne poruszanie się. Kiedy niedomagają stopy, problem przekłada się na całe ciało. Dlatego warto dbać o ich kondycję. Najczęstszym problemem stóp są zrogowaciałe pięty. Jak sobie z nim poradzić domowymi sposobami?

Zrogowaciały naskórek na piętach – skąd się bierze?

Skóra stóp w miejscach, gdzie stykają się one z podłożem jest nieco twardsza. To naturalna reakcja obronna skóry. Pogrubia się w miejscach, które są często drażnione lub uciskane. Wszystko po to, aby podnieść wytrzymałość tych miejsc i uczynić je odporniejszymi na uszkodzenia. dlatego zrogowaciały naskórek na stopach jest zjawiskiem naturalnym.

Niestety, kiedy zrogowaciały naskórek na piętach wytwarza zbyt grubą warstwę, a do tego skóra jest nieelestyczna i przesuszona, twarde pięty mogą wywoływać dyskomfort, ból, a w końcu – pękać. Dlatego rogowacenie skóry na piętach należy mieć pod kontrolą. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy stopy są skryte w botkach, kozakach, pod skarpetkami.

Domowe sposoby na gładkie pięty

Pierwszym i najprostszym do zastosowania sposobem jest smarowanie i natłuszczanie zrogowaciałych pięt dwa razy dziennie. Warto korzystać z kremów z mocznikiem, które posiadają właściwości zmiękczające. W przypadkach, gdy warstwa zrogowaciałego naskórka na piętach jest zbyt duża, warto najpierw ją dobrze złuszczyć, a następnie utrzymywać efekt dzięki regularnemu stosowaniu kremów z mocznikiem. Krem z mocznikiem w stężeniu powyżej 10 proc. ma działanie złuszczające i regularne jego stosowanie może doprowadzić do złuszczania się zrogowaciałego naskórka płatami. Mniejsze stężenia mocznika w kosmetykach mają działanie nawilżające i zmiękczające.  Złuszczanie można też wykonać za pomocą peelingu, pumeksu, tarki lub specjalnych skarpetek złuszczających. Dostępne są również sole zmiękczające.

Przygotuj SPA dla stóp

Warto zastosować domowe SPA dla stóp, które obejmować będzie kilka etapów. Polega na zmiękczeniu i namoczeniu zrogowaciałego naskórka, następnie na złuszczeniu go w sposób mechaniczny, najpierw na mokro, a następnie na sucho oraz na zastosowaniu pielęgnacji zmiękczającej. Wystarczy stosować SPA dla stóp raz w tygodniu, by cieszyć się miękkimi i gładkimi stopami. Poszukując naturalnych ekstraktów w kosmetykach do stóp warto postawić na lawendę: ma ona działanie odprężające oraz antyseptyczne. Zapobiega też powstawaniu nieprzyjemnego zapachu stóp. Z kolei wyciąg z rozmarynu ma właściwości antygrzybicze i odświeżające.

Jak przygotować SPA dla stóp:

  1. Namocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli zmiękczającej, najlepiej z dodatkiem lawendy lub rozmarynu. Kąpiel dla stóp powinna trwać przynajmniej kilkanaście minut.
  2. Mokre pięty pocieraj pumeksem na mokro – z dodatkiem mydła.
  3. Zastosuj peeling gruboziarnisty do stóp i masuj pięty przez kilka minut aż do wchłonięcia się peelingu i zmniejszenia grubości drobinek ściernych.
  4. Umyj i osusz stopy, zastosuj tarkę drobnoziarnista do złuszczania pięt na sucho.
  5. Jeszcze raz umyj i osusz stopy, pięty posmaruj grubo kremem z mocznikiem.

Leave a comment