Łuszczyca

Łuszczyca jest niezaraźliwą, przewlekłą chorobą skóry o podłożu zapalnym. Występuję u 2-3 procent populacji. Charakteryzuje się występowaniem na skórze czerwonobrunatnych plamek, o drobnopłatowej złuszczonej powierzchni. Najczęściej wykwity pojawiają się na kolanach, łokciach, owłosionej skórze głowy, pośladkach, dłoniach, stopach, a także w okolicy kości krzyżowej.

Najczęstsze odmiany łuszczycy:
– zwyczajna
– krostkowa
– uogólniona
– stawowa

Leczenie łuszczycy

Ze względu na umiarkowanie genetyczne, łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Możemy jedynie złagodzić objawy łuszczycy, stosując leczenie zewnętrzne, ogólne lub fototerapię. Leczenie zewnętrze ma na celu usunięcia łuski po uprzednim posmarowaniu skóry maścią, kremem, balsamem z kwasem salicylowym lub mocznikiem, który ma na celu zmniejszenia ilości łusek oraz przyspiesznie działania innych preparatów. Na tak oczyszczoną skórę kładzie się maści – cygnolinę, dziegcię oraz w niektórych przypadkach leki sterydowe i immunosupresyjne. Te preparaty zazwyczaj są źle oceniane przez pacjentów ze względu na zapach, brudzenie ubrań, a także przez długość terapii. Pomocniczo stosuję się fototerapię, wykorzystując promienie UVA i UVB. Zmiany łuszczycowe naświetla się 2-3 razy w tygodniu. Aby osiągnąć efekt leczniczy, koniecznie jest wykonanie około 20 zabiegów.

Choroba ciała i duszy

Łuszczyca określana jest chorobą skóry, jak i duszy, ponieważ z powodu widocznych zmian na skórze osoby cierpiące na tę chorobę muszą codziennie zmagać się ze wstydem, ogromnym stresem co doprowadza do izolowania się od społeczeństwa. Zamykają się w domu i starają się z niego nie wychodzić, co doprowadza do silnej depresji, a nawet czasami do myśli samobójczych. Chorzy na łuszczycę powinni nie tylko korzystać z pomocy dermatologa, ale również z porad psychologa lub psychoterapeuty. Konsultacje ze specjalistą pomagają wyeliminować stres, poczucie bycia gorszym, załamanym. Metod terapeutycznych jest wiele, stosuje się między innymi psychoterapie: indywidualną, grupową, wizualną, a nawet hipnozę.

Łuszczyca, a depilacja laserowa

Depilacja laserowa w przypadku łuszczycy jest niemożliwa. Niestety w tej chorobie okres remisji i zaostrzenia przeplata się ze sobą nagminnie, a laser może jedynie pogłębić zmiany skórne. Najbezpieczniejszą formą depilacji w przypadku łuszczycy jest usuwanie owłosienia za pomocą maszynki lub depilatora. Trzeba też przy tym pamiętać, aby odpowiednio nawilżyć skórę zarówno podczas zabiegu, jak i po jego zakończeniu, a jeżeli zdecydujemy się na maszynkę z ostrzami, warto uważać na skaleczenia i zacięcia, które mogą być dotkliwe dla skóry. Warto też w przypadku łuszczycy posiadać depilator – zobacz ranking depilatorów laserowych – który podczas depilacji nie spowoduje ran, a efekt odrastania będzie wolniejszy niż przy maszynkach klasycznych. Musisz mieć jednak na uwadze, że zabieg laserem może spowodować zaostrzenie zmian na ciele. Jeżeli nie chcesz dokonać zakupu depilatora laserowego warto sprawdzić u producentów ofertę innych bezpiecznych maszynek i depilatorów, które nie podrażnią skóry i jednocześnie nie przyczynią się do powstawania ran i skaleczeń.

Jak żyć normalnie pomimo choroby?

Każda osoba chorująca na łuszczycę zastanawia się, jak normalnie żyć, co robić by żyło nam się lepiej? To jak będzie wyglądało nasze życie, zależy w dużej mierze od nas samych. Stosując się do zaleceń lekarza i zmieniając dotychczasowy styl życia, możemy zmniejszyć częstotliwość jej nawrotów oraz osłabić objawy.

Strzeż się!
– alkoholu
– papierosów
– cukru
– kofeiny
– czerwonego mięsa
– cytrusów
– wieprzowiny
– mleka
– pszenicy

Czy łuszczycą można się zarazić?

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nią zarazić poprzez podanie ręki, pływając w jednym basenie, picie z jednej szklanki czy spanie w jednym łóżku z chorą osobą.

Leave a comment