Jak walczyć z grzybicą stóp?

Grzybica stóp to problem dość wstydliwy, a jednocześnie bardzo częsty. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości oraz metod, dzięki którym jej pokonanie przestanie być aż tak trudnym zadaniem?

Grzybica stóp jest chorobą wywołaną przez bakterie, które atakują nasze stopy tam, gdzie wilgoć i wysoka temperatura zapewniają im doskonałe warunki. Każdy z nas jest narażony na ten problem, przy czym miejscem wyjątkowo sprzyjającym rozwojowi grzybicy jest basen. To właśnie tu wysoka temperatura i wilgoć zapewniają idealne warunki dla rozwoju bakterii, a spora liczba odwiedzających to miejsce sprawia, że ryzyko zarażenia się grzybicą stóp znacznie się zwiększa.

Co warto wiedzieć o grzybicy? Jak w porę rozpoznać ten problem?

By móc prowadzić skuteczną walkę z tą infekcją, należy w porę rozpoznać problem i podjąć odpowiednie kroki. Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie? Grzybica objawia się przede wszystkim uporczywym swędzeniem skóry, w szczególności w rejonie pomiędzy palcami. Z czasem zachodzą też zmiany w wyglądzie skóry. Staje się ona coraz grubsza, zaczyna się również łuszczyć. Kolejnym problemem, który wiąże się z rozwojem grzybicy, są pęknięcia, często sprawiające wiele bólu.

Co można zrobić, by uchronić się przed takimi problemami?

Warto pamiętać, że leczenie grzybicy wymaga i czasu, i cierpliwości, zatem w przypadku tej choroby kwestią bardzo ważną staje się profilaktyka. Na czym powinna ona polegać? Przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka kontaktu z bakteriami. Jeśli wybieramy się na basen, zabierajmy ze sobą klapki. Dbajmy też o higienę osobistą oraz o to, by po każdej kąpieli dokładnie suszyć stopy. Noszenie przewiewnych butów oraz bawełnianych skarpetek to kolejne ważne zasady, na jakich opiera się profilaktyka w przypadku grzybicy stóp.

A co można zrobić w chwili, gdy grzybica stóp już utrudnia nam życie? Na rynku nie brak preparatów, dzięki którym można skuteczniej walczyć z grzybicą. Leczenie tej choroby mogą nam dodatkowo ułatwić dobrze dobrane zioła i rośliny lecznicze. Istnieje wiele naturalnych leków, np. olejek z drzewa herbacianego lub papka przygotowana z czosnku, dzięki którym walka z bakteriami stanie się łatwiejsza.

Leave a comment