Leczenie infekcji górnych dróg oddechowych

Jak się leczyć w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych?
Należy pamiętać o właściwej diecie, starać się odpoczywać i wzmacniać organizm. Nie ma jednak jednego uniwersalnego sposobu na leczenie wszystkich rodzajów infekcje. Oto kilka z nich:

Przeziębienie

Dużo pić i starać się jeść nawet przy braku apetytu. Wskazane jest pozostanie w domu w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów. Leczenie jest objawowe; leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, wykrztuśne, krople na katar. Inhalacje, ważne jest również nawilżanie pomieszczenia, w którym chory przebywa.

Grypa

Najlepiej by chory pozostał w łóżku i dużo odpoczywał, gdyż objawy grypy zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Uczucie osłabienia i kaszel mogą utrzymywać się dłużej.

Angina (zapalenie migdałków)

Wywołana przez wirusy, najczęściej po kilku dniach ustępuje sama. Można stosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i antyseptyczne łagodzące podrażnione gardło. Nawilżające i znieczulające w postaci tabletek do ssania lub aerozoli. W przypadku zakażenia bakteryjnego konieczny będzie antybiotyk.

Zapalenie gardła

Najważniejsze jest nawilżanie gardła za pomocą inhalacji, płukać gardło ciepłym naparem z ziół (tymianek, rumianek) albo roztworem z sody oczyszczonej w proporcjo 1 łyżeczka na szklankę wody. Pić dużo ciepłych płynów. Można stosować tabletki do ssania na gardło, które nawilżają i dodatkowo znieczulają. W przypadku zakażenia bakteryjnego lekarz przepisze antybiotyk.

Zapalenie krtani

Picie dużej ilości płynów, dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, leki mukolityczne czyli rozrzedzające wydzielinę. Wskazane jest ograniczenie używania głosu przez kilka dni oraz unikanie zimnych napojów, lodów, ostrych i gorących przypraw, palenia tytoniu oraz picia alkoholu. W przypadku pojawienia się silnych duszności szczególnie u dzieci zalecane jest leczenie szpitalne.

Zapalenie oskrzeli

Infekcję wirusową można leczyć w domu za pomocą preparatów dostępnych bez recepty rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie oraz przeciwgorączkowych. Przy uporczywym suchym kaszlu można zastosować na noc lek przeciwkaszlowy jednak należy pamiętać, że hamowanie kaszlu zatrzymuje oczyszczanie organizmu i przedłuża czas zdrowienia. Przy zapaleniu bakteryjnym lekarz przepisze antybiotyk.

Zapalenie płuc

Antybiotyk przy zapaleniu płuc wywołanym przez bakterie, dodatkowo leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie, niekiedy dodatkowo wziewne leki rozkurczowe. W cięższych przypadkach oraz u niemowląt i ludzi starszych wskazane jest leczenie szpitalne.

Zapalenie ucha

Lekarz przepisze antybiotyk, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. A w przypadku bardzo ostrego bólu lekarz może naciąć błonę bębenkową, co pozwoli na wyciek ropy.

Zapalenie zatok

Należy bardzo dużo pić i kilkakrotnie w ciąg dnia wykonywać inhalacje parowe (np.nad naparem rumianku). Konieczne jest stosowanie obkurczających kropli do nosa w celu udrożnienia ujścia zatok a w przypadku zakażenia bakteryjnego zastosowanie antybiotyku.

Leave a comment