Kiedy warto zbadać swój słuch?

Coraz więcej osób narzeka na problemy ze swoim słuchem. Przyczyny takiej sytuacji są bardzo różne. Ważne jest jednak, aby w momencie, kiedy zauważy się problemy ze swoim słuchem, udać się na badania. Czasem może okazać się, że przyczyna jest dość błaha. Jednak niejednokrotnie może okazać się, że problem jest dużo większy. Warto zatem problemy ze słuchem zdiagnozować jak najwcześniej.

Najczęstsze powody problemów ze słuchem

Jak wspomniano przyczyn problemów ze słuchem jest wiele. Jednym z nich jest przede wszystkim przebywanie w nadmiernym hałasie. Normy Unii Europejskiej mówią o tym, że hałas nie powinien przekraczać wartości 85 decybeli. Hałas przekraczający tę wartość traktowany jest jako szkodliwy dla słuchu. Niestety przekroczenie tej wartości jest dość częste. Na nadmierny hałas narażone są osoby pracujące w zakładach produkcyjnych. Z nadmiernym hałasem mamy także do czynienia w centrach miasta w szczytach komunikacyjnych. Mogą być to także różnego rodzaju prace remontowe. Czasem jednak sami powodujemy uszkodzenie słuchu, np. podczas zbyt częstego słuchania głośnej muzyki w słuchawkach. Warto także wiedzieć, że problemy ze słuchem mogą być także wywołane poprzez złą dietę. Mowa tu o obecności różnego rodzaju toksyn, które obecne są w spożywanych przez nas pokarmach, czy używkach takich jak wyroby tytoniowe. Na uszkodzenie słuchu często wpływa mają także nie do końca wyleczone choroby. Jest to przede wszystkim zapalenie zatok, gardła czy krtani.

Objawy uszkodzenia słuchu

Oczywiście głównym objawem problemów ze słuchem jest fakt, iż po prostu słyszy się słabiej. Jest jednak konkretna lista takich symptomów, na którą warto zwrócić uwagę. Do najczęstszych objawów uszkodzenia słuchu zaliczyć można przede wszystkim:

  • szum w uszach;
  • niewyraźnie słyszymy to co mówi druga osoba, a tym samym często prosimy o powtórzenie;
  • zaczynamy mówić głośniej niż zwykle;
  • głośniej słuchamy telewizji bądź radia niż zwykle;
  • szept jest dla nas słabo lub niesłyszalny;
  • rozmowa przez telefon sprawia nam problem, tj. niewyraźnie słyszymy drugą osobę.

To najczęstsze objawy mówiące o tym, że z naszych słuchem jest coś nie tak. W przypadku ich zauważenia koniecznie należy wybrać się na badanie słuchu.

Diagnostyka słuchu

Najczęstsze badanie słuchu to tzw. audiometria. Tego typu badanie zawsze przeprowadzane się w specjalnie przystosowanej do tego kabiny, która jest całkowicie dźwiękoszczelna. Pacjent wchodzi do kabiny, siada na przygotowanym miejscu i nakłada na uszy słuchawki, w których słyszeć będzie różnego rodzaju dźwięki. W pierwszej kolejności w słuchawkach pojawiać będą się dźwięki wysokie i przechodzić będą do dźwięków niskich. Badanie słuchu w takim przypadku polega na naciskani przez pacjenta w przycisku w momencie kiedy usłyszy on w słuchawkach dźwięk. Celem badania jest określenie stopnia ubytku słuchu. Na podstawie jego wyników protetyk słuchu będzie w stanie określić, jakie środki powinny być zastosowane w celu poprawy słuchu. Najczęściej jest do dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego. Może jednak okazać się, iż konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Wszystko w tym wypadku zależy od stopnia ubytku słuchu jakie zostanie określony.

Leave a comment