Wskazania do badania tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa (w skrócie TK) jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań obrazowych we współczesnej medycynie. Zasada jej działania opiera się, podobnie jak tradycyjnego zdjęcia RTG na falach Rentgena. Różnica tkwi w ilości wykonywanych zdjęć – w przypadku TK jest to od kilkudziesięciu do kilkuset. Pozwala to na uzyskanie bardzo dokładnego i co bardzo ważne przestrzennego obrazu.

Ciężko w jednym miejscu wymienić wszystkie wskazania do badania TK. Technika ta ma tak rozległe możliwości obrazowania, że wykorzystywana jest w praktycznie wszystkich działach medycyny. Spośród najczęstszych wskazań można wymienić:

  • Diagnostyka nowotworów – TK stanowi podstawę dla określenia diagnozy, rozległości choroby i sposobu leczenia.
  • Diagnostyka urazów – badanie doskonale obrazuje wszystkie struktury kostne.
  • Diagnostyka chorób o charakterze układowym – TK stanowi złoty standard między innymi w diagnostyce sarkoidozy, gruźlicy i wielu innych.

Jak się przygotować do badania tomografii komputerowej?

W przypadku najczęściej wykonywanego TK bez podania kontrastu nie potrzeba żadnych specjalnych przygotować. W przypadku opcji z kontrastem konieczne są wcześniejsze badania nerek i pozostanie kilka godzin przed badaniem na czczo.

Jak przebiega badanie tomografii komputerowej?

Badanie TK jest całkowicie niebolesne i komfortowe dla pacjenta. Procedura polega na tym, iż pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, na które nasuwa się pierścień zawierający w sobie detektory umożliwiające wykonanie zdjęć. W przypadku gdy badanie ma odbyć się z podaniem kontrastu, kilka minut przed podawana jest substancja cieniująca. Badanie trwa od kilkunastu sekund do maksymalnie 2-3 minut.

Leave a comment