Estetyczny uśmiech – jakie zabiegi pomogą w jego uzyskaniu?

Chcesz cieszyć się piękniejszym uśmiechem? Warto wybrać się do dobrego gabinetu stomatologicznego. Jakie zabiegi pomogą w poprawie estetyki zębów i całej twarzy?

Nie każda osoba może cieszyć się z naturalnie zdrowych i estetycznych zębów. W gabinetach stomatologicznych można jednak skorzystać z szerokiej gamy zabiegów, które pozwalają na poprawę jego wyglądu, nawet w przypadku znacznych defektów.

1. Wybielanie zębów

Gdy problemem są zęby przebarwione, żółtawe, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegu wybielania zębów. Pozwala on na nadanie im atrakcyjnej bieli i powoduje, że wyglądają bardzo efektownie i dodają pewności siebie.

Chociaż wybielanie zębów można wykonać w domu, warto zdecydować się na zabieg gabinetowy. Dlaczego? W gabinecie można skorzystać z zabiegów odbywających się z użyciem innych technologii oraz wyższych stężeń substancji wybielających, więc efekt jest wtedy o wiele lepszy.

Zabiegi wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym dzielone są na różne kategorie:

 • Wybielanie nakładkowe – to zabieg polegający na wykonaniu nakładek na zęby, w których umieszczany jest potem specjalny żel wybielający. Nakładki pacjent nosi w domu, najczęściej przez około 2 tygodnie.
 • Wybielanie lampą – to zabieg odbywający się bezpośrednio w gabinecie, którego celem jest natychmiastowe wybielenie zębów. Stosuje się w tym celu specjalną lampę naświetlającą.
 • Wybielanie laserowe – zabieg jest podobny do wybielania lampą. Efekty także widoczne są od razu.
 • Wybielanie zębów martwych – specjalny rodzaj zabiegu odbywający się w przypadku zębów martwych, które mają ciemniejszy kolor. Wówczas do środka zęba wstrzykuje się specjalny preparat, który powoduje jego wybielenie i poprawę wyglądu zęba.

2. Licówki

Drugim popularnym typem zabiegu estetycznego dostępnego w gabinetach stomatologicznych jest zakładanie licówek.

Licówkami nazywa się rodzaj uzupełnienia, które służy do umieszczenia na licowej, przedniej warstwie zęba, czyli pozwala na zmianę jego wyglądu od strony zewnętrznej jamy ustnej. Najczęściej licówki umieszczane są zatem na zębach widocznych z przodu.

Za pomocą licówek można poprawić estetykę uśmiechu w różnych przypadkach, między innymi:

 • Przebarwienia zębów, które nie są możliwe do wybielenia.
 • Szpary między zębami, w tym diastema, czyli widoczna szpara pomiędzy górnymi jedynkami.
 • Pęknięcia w szkliwie zębowym.
 • Nadkruszenia albo złamania zęba.
 • Nieforemny kształt zębów, na przykład zęby za małe, za wąskie, asymetryczne.

W gabinetach stomatologicznych stosowane są dwa główne typy licówek, czyli licówki porcelanowe oraz licówki kompozytowe. Pierwsze z nich powstają z porcelany i wykonywane są na bazie wycisku jamy ustnej pacjenta. Są droższe, ale także trwalsze. Dugi

Osobom zamierzającym założyć licówki i skorzystać z placówki jak prywatny gabinet czy klinika stomatologiczna Kraków zapewnia dostęp do najlepszych ofert.

3. Higienizacja

Aby poprawić wygląd uśmiechu, warto także zdecydować się na wykonanie jednego z zabiegu profilaktycznych, czyli higienizacji zębów. Zabieg ten polega na usunięciu osadów oraz kamienia nazębnego, wygładza i lekko rozjaśnia szkliwo zębowe. Dodatkowo zwiększa odporność zębów na próchnicę.

Na zabieg higienizacji składają się trzy główne procedury:

 • Skaling – procedura ta polega na usunięciu ze szkliwa zębowego kamienia. Prowadzona jest urządzeniem określanym jako skaler.
 • Piaskowanie – to drugi etap oczyszczania zębów, który polega na zastosowaniu wysokiego ciśnienia wody zmieszanej z drobnym piaskiem stomatologicznym. Zabieg ten pozwala na usunięcie drobnych przebarwień, wygładzenie szkliwa oraz jego rozjaśnienie.
 • Lakierowanie – ostatnie etap polega na naniesieniu na zęby preparatu zabezpieczającego z fluorem, który zmniejsza ryzyko próchnicy.

Leave a comment